Dla pacjentów

Informacje dla pacjentów

Po zabiegu leczenia kanałowego (endodontycznego)

Z uwagi na specyfikę termicznej metody kondensacji wypełniaczy w kanale korzeniowym, Pacjent może odczuwać dyskomfort kilka godzin lub nawet dni po wypełnieniu systemu kanałowego zęba. Dolegliwości mogą być przejściowo mocne i nasilać się przy nadryzaniu – jest to normalna reakcja tkanek okołowierzchołkowych na rozgrzany do 180 stopni celcjusza wypełniacz – zdarza się na szczęście bardzo rzadko – w takiej sytuacji zalecamy przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (Ipubrom, Paracetamol, Ketanol).

Jeżeli dolegliwości będą narastać lub pojawi się obrzęk tkanek okolicznych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Ząb po leczeniu endodontycznym powinien być odbudowany ostatecznie do 21 dni po ostatecznym wypełnieniu systemu korzeniowego.

Po zacementowaniu uzupełnienia protetycznego

Należy powstrzymać się od jedzenia około 2 godzin po wyjściu z gabinetu, a w ciągu całego dnia nie nagryzać tą stroną – w przypadku uzupełnienia obustronnego jemy tylko pokarmy półpłynne.

Należy pamiętać, że uzupełnienie stałe, niezależnie od wielkości – most, korona, implant, overlay/inlay – jest zawsze protezą – oznacza to, że musi nastąpić adaptacja organizmu do nowej struktury – czasami trwa to godzinę , a czasami, w przypadku uzupełnień rozległych nawet kilka tygodni.

W przypadku uzupełnień w zębach przednich (licówki lub korony) nie należy odgryzać twardych pokarmów jak jabłka lub skórki chleba, gdyż ruch wyważający doprzedni, jest dla tych uzupełnień niebezpieczny i mimo, że wszystkie uzupełnienia protetyczne objęte są bezwzględną dwuletnią gwarancją należy pamiętać, że ich wymiana nie należy do przyjemności.

Po usunięciu zęba/zabiegu chirurgicznym

W pierwszej dobie po zabiegu należy stosować okład zimny, zewnątrzustny w miejscu zabiegu. Nie wolno natomiast płukać ust.

W przypadku wystąpienia obrzęku lub szczękościsku począwszy od drugiej doby można stosować okłady rozgrzewające. Prosimy również przestrzegać zaleceń chirurga w/s ewentualnej antybiotykoterapii.

Ewentualne szwy należy usunąć od 7 do 10 dnia po zabiegu.